NAPRAWA PRALEK     HISTORIA     RODZAJE PRALEK     BUDOWA PRALEK     FUNKCJE PRALEK  
  MONTAŻ PRALEK    KONSERWACJA PRALEK    GALERIA PRALEK    UZYWANIE PRALEK   USTERKI PRALEK  

.:: HISTORIA PRALEK

Dziś nikt już nie zastanawia się nad tym jak wiele czasu oszczędzają nam pralki. Normalna stała się obecność tego urządzenia w naszych domach. A przecież jeszcze nie tak dawno pralek w ogóle nie było. Naprawa pralek obecnie jest często poszukiwaną usługą.

Wszystko zaczęło się w roku 1851, kiedy to amerykanin James King opatentował pierwszą pralkę używającą bębna. W 1858 Hamilton Smith opatentował zaś pralkę rotacyjną.

Pierwszą pralkę przeznaczoną do pomocy gospodyni domowej stworzył niejaki William Blackstone w roku 1874. Zbudował ją w prezencie urodzinowym dla swojej żony. Pralka ta wykonana była z drewna. Pranie odbywało się w wodzie z rozpuszczonym mydłem. Drewniane elementy uderzały brudne ubrania.

W 1908 to początek pralek napędzanych prądem elektrycznym. Alva J. Fisher - wynalazł taka pralkę a wyprodukowała ją fabryka firmy Hurley Machine Company z Chicago pod nazwą the Thor. Rozwój pralek napędzanych elektrycznością był możliwy dzięki wynalezieniu w roku 1899 silnika elektrycznego. Od tego momentu pojawiały się wciąż nowe udoskonalenia, dodawane były różne funkcje.

Co do pralek automatycznych to pierwsza powstała w roku 1934 w Stanach Zjednoczonych. Posiadała możliwość zmiany długości czasu prania, płukania i odwirowania, a także regulację temperatury wody i szybkości obrotu bębna.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2006-2020